09 Ara

UMRE TURU

UMRE TURU

Tüm Müslümanların isteğidir umreye ve haça gidebilmek. Herhangi belli bir zamanı olmaması ile birlikte her zaman umreye gidilebilmektedir. Umre turu gerçekleştiren hatta sadece umre ve haç üzerine çalışan birçok tur şirketleri bulunmaktadır. Ziyaret anlamına gelen umre ihram ve tavaf denilen iki kısımdan oluşmaktadır.. Umrenin  ömürde bir defa yapılması gerekmekte ve özellikle Ramazan ayında çok daha fazla sevabı bulunmaktadır. Ramazan ayında yapılan umrenin haça denk olduğu söylenmektedir. Haç ile ne kadar karıştırılsa da aslında her ikisi de birbirinden çok farklı iki durum olmaktadır. Örneğin, haçta şeytan taşlama ve kurban kesme olsa da umrede bu uygulamalar bulunmamaktadır. Müslümanlar için önemli günlerden olan umre için her şeyin fazlasından kaçınmak gerekmektedir. Fazla yol hazırlığı, fazla yemek yeme veya alışveriş hoş kabul edilmeyen durumlar olmaktadır. Kıyafet için de özellikle beyaz ve pamuklu giysilerin seçimi hava sıcaklığının yüksek olmasına bağlı olarak önem teşkil etmektedir.

Ülkemizden çok daha farklı yönetim anlayışı hüküm süren Suudi Arabistan topraklarında yaş ve cinsiyete göre farklı kıstaslar bulunmaktadır. Umre turu için istenen pek çok evrak bulunmaktadır. Öncelikle uçuş tarihinden  itibaren 7 ay geçerli olan çipli pasaport, T.C. kimlik numarasını da içeren nüfus kağıdının önlü arkalı fotokopisi, 45 yaş altı bayanlar evli ise evlilik cüzdan ve nüfus kayıt örneği fotokopisi gerekli olan evraklar arasındadır. Bayan bayana umreye gidilmemekte muhakkak ki yanlarında irinci dereceden bir akraba gerekmektedir. Baba, öz amca, öz dayı, kayınpeder ve 18 yaşını geçmiş erkek kardeş ile gidilebilmekte ve bu kişiler için noterden muvafakat name ve taahhütname  ile vukuatlı nüfus kayıt örnekleri gerekmektedir. Aynı durum 18 yaş altı çocuklar için de geçerli olmaktadır. Sadece bu durum  45 yaş üstü bayanlar için geçerli olmamaktadır. 45 yaş üstü erkekler de sıkıntı yaşamamaktadır.

            Umre turu için gereken tüm evrakların gidiş gününden en az 20 gün önce eksiksiz iletilmiş olması gerekmektedir. Tüm evrakların tamamlanmış olmasına rağmen konsolosluktan kaynaklanan veya başka bir nedenden dolayı vizelerde sıkıntı yaşanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir