26 Kas

Hac

Hac

Hac yapacak kişiler, Mikat sınırına gelmeden önce bütün vücut temizliğini yapar gusül veya abdest alırlar. Erkekler izar ve rida denilen iki parçadan oluşan ihram kıyafetlerini giyerler. Ayak ve başlarını açarlar. Kadınlar ise normal kıyafetleri ile devam ederler. Mikat sınırına gelerek ihramın sünneti niyeti ile iki rekât namaz kılarlar ve hac için telbiye getirilir. Bu şekilde ihrama girilmiş olur.

Mekke’ye varan hacı adayları abdest alarak Kâbe’nin etrafında kudüm tavafı yapar sonra iki rekât tavaf namazı kılar. Ardından Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yapılır.

Arife’den bir gün önce (tevriye günü), hacılar Arafat’a çıkar güneş batana kadar burada ibadet yapmak ile meşgul olurlar. İkindi namazı öğle vaktinde kılınarak cem-i takdim yapılır ve öğleden sonra vakfe yapıldıktan sonra güneş batınca Müzdelife’ye gidilerek yatsı namazı ile akşam namazı birlikte kılınarak cem-i tehir yapılır. Hacı adayları geceyi Müzdelife’de geçirir. Şeytan taşlamak için taşlar buradan toplanır. Bayram namazı kılındıktan sonra Müzdelife vakfesi yapılır, ardından Mina’ya hareket edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir